hemen tıkla...

Araç Lastiklerinin Önemi

Merhaba arkadaşlar;

Konumuz araç lastiklerinin önemi. Ülkemizde malesef araçlarımızda dikkat etmediğimiz, önemsemediğimiz bu aksam, aslında hayata bağlanmamızda ne kadar önemlidir. Aracınız ne olursa olsun, fren sistemi ne olursa olsun, yerle aranızdaki tek temastır lastikler. Frene basıldığında lastikleriniz kötü ise kaza sebebidir. Unutmayın aracınızın yedek parçası var ama sizin yok.

Ülkemizde araçlarımız geçmişten gelen bir gelenek olsa gerek, çok önemlidir. Kaportasında ki çizik bile hayatla aramızdaki en önemli aksamdan daha önem taşır. Kaç kişi haftada bir aracının lastiklerini kontrol eder, diş derinliğinin ne kadar olduğunu bilir. En kötü ayda bir kez lastik havalarının kontrolü yapılmalı, onbin kilometrede bir ön lastiklerle arka lastiklerin rotasyonu yapılmalıdır. Ama bizler korna çalıp biri lastiğin inik işareti yapmadan yada aracımız yolda kalmadan lastiğimiz olduğunun bile farkına varmayız.

Her lastik üzerinde nüfus cüzdanını taşır. Hangi ülkede üretildiği, hangi tarihte üretildiği içindeki kimyasallar lastiğin yanağında belirtilmiştir. Bu bilgilerden en önemlisi DOT harfleriyle belirtilen üretim tarihidir. Çünkü üretiminde kullanılan kauçuk, kükürt ve diğer kimyasallar, üretildiği andan itibaren reaksiyona devam eder. Lastiğin raf ömrü kullanılmadan 5 yıldır. Bu zaman içinde lastiklerde sertleşme ve yanaklarda çatlama başlar. Yatık dediğimiz bu lastikler fren ve yol tutuş sorunu yaşanmasına sebep olur. Bu nedenle yeni çıkan araçlarda araç üreticileri, bisiklet lastiği dediğimiz istepnelere yönelmişlerdir. Çok uyanık olan insanların 5 yıl kullanmadan istepnede tuttuğu sıfır lastiğe eş almasın diye bu yola giderek, kendi hayatına önem vermeyen insanları güvence altına almaya çalışmaktadırlar.

Binek arçlarda özellikle performans lastiklerinin avrupada söylenen değişim zamanı 40.000 km. dir. ülkemizdeki ekonomik koşullar bu kullanım ömrünü, 60 bin km. lere çıkarmaktadır. Yeni lastiklerin diş derinliği 7,6 milimdir. 3 milime inen lastiklerin değişim zamanı gelmiş demektir. Biraz daha idare etmeye çalışmak hayatla kumar oynamak demektir. Yapacağınız bir kaza size lastik parasının kat kat fazlasına mal olacaktır.

GÜVENLİĞİNİZ İÇİN, LASTİKLERİNİZİ KONTROL ETTİRİN.

LASTİKÇİ MOTORLU ARAÇLAR A.Ş

0% Oyla
Yazan - Kas 30 2011. Kategori Faydalı Bilgiler. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yapabilmek için, kayıtlı olmanız gerekmektedir Giriş

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Foto Galeri

Giriş | Tasarım: SetuP Bilgisayar